ZÁKAZ UVÁDZANIA NIEKTORÝCH JEDNORAZOVÝCH VÝROBKOV Z PLASTU NA TRH SR

ZÁKAZ UVÁDZANIA NIEKTORÝCH JEDNORAZOVÝCH VÝROBKOV Z PLASTU NA TRH SR

V parlamente SR bola dňa 27.11.2019 schválená novela zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch v znení neskorších právnych predpisov (ďalej ako „novela zákona“). Novela zákona bola dňa 27.12.2019 publikovaná v Zbierke zákonov SR pod číslom 460/2019 Z. z.

Novela zákona okrem iného prináša aj zákaz uvádzania niektorých jednorazových výrobkov z plastu  na trh SR. Táto legislatívna úprava sa preberá zo Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/904 z 5. júna 2019 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie. 

Zákonný zákaz uvádzania niektorých jednorazových výrobkov z plastu na trh SR sa týka obalov a tiež neobalových výrobkov. 

Vo vzťahu k obalom je zákaz uvádzania niektorých jednorazových výrobkov z plastu vyjadrený v novom § 53a zákona o odpadoch, ktorý stroho konštatuje, že:

,,Zakazuje sa uvádzať jednorazové výrobky z plastu uvedené v prílohe č. 7a a obaly z oxo-degradovateľných plastov na trh Slovenskej republiky.“

Vo vzťahu k neobalovým výrobkom je zákaz vyjadrený v novom § 73a zákona o odpadoch, podľa ktorého:

,,Zakazuje sa uvádzať jednorazové výrobky z plastu uvedené v prílohe č. 7a a neobalové výrobky z oxo-degradovateľných plastov na trh Slovenskej republiky.“

Zákonné ustanovenia § 53a a § 73a ako aj príloha č. 7a nadobúdajú účinnosť 3.7.2021.

Hlavným dôvodom prijatia tejto právnej úpravy je vytvorenie zákonného nástroja na trvalé a systematické znižovanie odpadu z jednorazových výrobkov z plastu, či už obalov, alebo neobalových výrobkov, a to tým, že sa zakáže (a tým zastaví) ich uvádzanie na trh v SR.  

Zákaz uvádzania na trh SR sa vzťahuje aj na oxo-degradovateľné plasty, z dôvodu, že tento druh plastu nie je biologicky rozložiteľný, rozkladá sa na mikroplasty, ktoré znečisťujú životné prostredie. 

Oxo-degradovateľný plast je plastový materiál, ktorý obsahuje prísady spôsobujúce prostredníctvom oxidácie fragmentáciu plastového materiálu na mikrofragmenty alebo jeho chemický rozklad (definícia v zmysle ustanovenia § 52 ods. 29 zákona o odpadoch účinného od 1.7.2020).

Zákazy podľa § 53a a § 73a zákona o odpadoch nemajú len pozitívny dopad, ktorý je v oblasti ochrany životného prostredia a redukcie tvorby odpadov, ale tento zákaz má aj iné spoločenské dopady. V súvislosti so zákazom uvádzať na trh SR jednorazové plastové výrobky uvedené v prílohe č. 7a zákona o odpadoch a obaly a neobalové výrobky z oxo-degradovateľných plastov, budú negatívne ovplyvnení výrobcovia týchto výrobkov, ktorí ich uvádzajú na trh. Na druhej strane však budú pozitívne ovplyvnení tí výrobcovia, ktorí vyrábajú a uvádzajú na trh alternatívy k týmto jednorazovým výrobkom z plastov v podobe výrobkov z iných materiálov, ako sú plasty. 

Ustanovenie § 53a a § 73a zákona o odpadoch sa konkrétne vzťahuje na:

  • jednorazové výrobky z plastu – výrobok, ktorý je vyrobený úplne alebo čiastočne z plastu a ktorý nie je navrhnutý, vyrobený alebo uvedený na trh s tým účelom, aby počas svojej životnosti absolvoval niekoľko cyklov alebo rotácií tým, že sa vráti výrobcovi na opätovné naplnenie alebo aby bol opätovne použitý na ten istý účel, na ktorý bol vyrobený (definícia v zmysle ustanovenia § 52 ods. 30 zákona o odpadoch účinného od 1.7.2020). 

V tomto prípade je preto pre správne vymedzenie pôsobnosti zákona dôležité nielen to, že musí ísť o výrobok z plastu, ale aj o to, že to nie je opakovane použiteľný výrobok, resp. v tomto prípade to nie je opakovateľne použiteľný obal alebo neobalový výrobok. Musí byť preto naplnený tak prvok materiálový, ako aj prvok jednorazovosti. Vzhľadom na vysoké pokuty spojené s porušením § 53a a § 73a zákona o odpadoch je presné definovanie týchto výrobkov dôležité. 

  • v novej prílohe č. 7a k zákonu o odpadoch je výpočet jednorazových výrobkov z plastu, ktoré je zakázané uvádzať na trh SR nasledovný:

1. vatové tyčinky do uší, na ktoré sa nevzťahuje zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov a nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 527/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody aktívnych implantovateľných zdravotníckych pomôcok,

2. príbory (vidličky, nože, lyžice, paličky na jedenie),

3. taniere,

4. slamky, na ktoré sa nevzťahuje zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 527/2008 Z. z., 

5. miešadlá na nápoje,

6. paličky určené na pripevnenie k balónom a podopieranie balónov okrem balónov na priemyselné alebo iné profesionálne využitie a uplatnenie, ktoré sa nedistribuujú spotrebiteľom, ako aj mechanizmy takýchto paličiek,

7. nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, t. j. nádoby, ako sú škatule s viečkom alebo bez viečka, ktoré sa používajú na potraviny, ktoré sú:

a) určené na priamu konzumáciu, buď na mieste predaja, alebo na inom mieste, ako je miesto predaja (tzv. take-away),

b) spravidla konzumované priamo z tejto nádoby, a 

c) hotové na konzumáciu bez akejkoľvek ďalšej prípravy, napríklad varenia alebo zohrievania vrátane nádob na potraviny určené na rýchle občerstvenie (tzv. fast-food) alebo na akékoľvek iné jedlá určené na priamu konzumáciu okrem nápojových obalov, tanierov a balení a vrecúšok obsahujúcich potraviny,

8. nápojové obaly vyrobené z expandovaného polystyrénu vrátane ich uzáverov a viečok,

9. poháre na nápoje vyrobené z expandovaného polystyrénu vrátane ich uzáverov a viečok.

Na všetky tieto uvedené jednorazové plastové výrobky sa bude od 3.7.2021 vzťahovať zákaz ich uvádzania na trh SR. 

Tým, že tento zákaz bol novelou zákona prijatý už koncom roku 2019, bol vytvorený priestor jeden a pol roka tzv. legisvakancie, teda prípravy všetkých dotknutých subjektov na plnenie tejto povinnosti od 3.7.2021. 

Novela zákona okrem takejto dlhej legisvakancie ustanovila v prechodnom ustanovení (§ 135g) ešte ďalšiu dodatočnú lehotu pre distribuovanie týchto jednorazových výrobkov z plastu, a to do 31.12.2021 – definitívny koniec lehoty, počas ktorej je možné aj po účinnosti zákazu uvádzania jednorazových výrobkov z plastu na trh SR ich distribuovanie. Táto možnosť dodistribuovania jednorazových výrobkov z plastu má slúžiť na to, aby boli vyskladnené aj posledné zásoby. Malo by ísť len o ukončenie distribúcie posledných zvyškov alebo zásob takýchto plastových výrobkov. Od 1.1.2022 už ani ich distribúcia nebude možná.

Novela zákon pre splnenie tejto povinnosti ustanovila aj prísne sankcie a porušenie § 53a a § 73a zaradila do najprísnejšej kategórie správnych deliktov, za ktoré je pokuta od 4 000 eur až do 350 000 eur.

Ak povinný znovu poruší v čase jedného roka od právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty zákaz podľa § 53a alebo § 73a zákona o odpadoch, za ktorú mu bola pokuta uložená, alebo nesplní opatrenie na nápravu, uloží sa mu ďalšia pokuta až do dvojnásobku hornej hranice pokuty ustanovenej zákonom o odpadoch, čo predstavuje až 700 000 eur.